Letos nám příroda předvedla a stále ještě převádí, že počasí nemusí tak úplně odpovídat kalendáři a pravidelnému střídání ročních období. Jsme na konci srpna a ještě minulý týden jsme zažívali parné léto s teplotními rekordy nad 36 stupňu Celsia, abychom hned o čtyři dny později byli svědky ranních teplot i kolem mínus 8 stupňů a počasí přes den připomínalo krásné podzimní počasí. Díky předpovědi meteorologů jsme se na změnu počasí mohli dobře připravit, tedy pokud jsme předpověď sledovali a řídili se podle ní. Opatrnější z nás tak na konci srpna vytáhli ze skříně i péřovou bundu. Letošní rok je tak trochu zvláštní a vůbec bych se nedivil, kdyby zima udeřila v plné síle podstaně dříve a s větší silou, než jsme byli dosud zvyklí. Nicméně většina z nás má doma hromádku zimního oblečení, které nám nástrahy zimy pomůže přečkat.

V souvislosti s počasím a střídáním ročních období mne napadlo podívat se na aktuální ekonomickou situaci. Díky Nikolaji Dmitrijeviči Kondraťjevovi, který střídání cyklů v ekonomice přirovnal právě k ročním obdobím, si můžeme sami zkusit předpovědět, co nás asi tak v následujících měsících nebo letech čeká. Čím jsou podle bývalého sovětského ekonoma, který byl v roce 1938 kvůli svým názorům v rámci Stalinských čistek popraven, jednotlivá období typická?

Jaro je typické rozvojem investic, mírnou inflací, nízkou nezaměstnaností, nízkými úrokovými sazbami a daří se zejména akciovým a realitním trhům. Ekonomika stejně jako příroda po zimě ožívá.

V létě se pak inflace zvyšuje stejně jako úrokové sazby, roste spotřeba, utrácení a investice. Daří se nemovitostem, často letí vzhůru i akciové trhy. V obavě z inflace rostou velmi často také investice do drahých kovů.

Podzim je typický zvyšujícím se zadlužováním lidí, států i firem. Díky zadlužování vzniká velké množství měny v ekonomice a snižuje se její hodnota. Daří se akciím, dluhopisům i nemovitostem, naopak se nedaří drahým kovům. V tomto období se vytvářejí bubliny na finančních trzích, které na konci podzimu splasknou.

Zima pak celý ekonomický cyklus zakončuje. Je to ekonomicky neradostné období recese, která se často prohloubí do krize. Dluhové bubliny splasknou, vážné problémy má bankovní sektor. V některých zemích dochází ke státním bankrotům. V zimě se velmi daří drahým kovům, ostatní aktiva včetně nemovitostí zažívají propad. Ekonomika se oddlužuje a připravuje se na nástup dalšího jara…

Mám svůj vlastní odhad, ve kterém ekonomickém ročním období se právě nacházíme. Od toho vašeho se může lišit, co člověk, to názor. Každopádně mám klidné spaní, protože na zimu jsem připraven. A čím později zima přijde, tím lépe, alespoň se hromádka ještě rozroste…