Naše finanční gramotnost dostala ze strany bank zase jednou pěknou facku. Alespoň tak se musí po posledních zprávách o penalizaci za velké vklady v bankách cítit každý, kdo se řídí při přemýšlení o svém majetku a investicích selským rozumem. Čím víc si našetřím a uložím do banky, tím větší jsem pro banku nebezpečí. A pokud se dostanu nad danou hranici, budu penalizován.

Ponechme teď stranou fakt, že například v případě České spořitelny je to hranice 50 milionů Kč. Pokud jsem tedy zrovna nevyhrál v loterii první cenu (a nevyhrál) a nechci mít z nějakého důvodu všechny své peníze v České spořitelně (a nechci), pak mě to nemusí vůbec zajímat. Ale jen na první dojem. Neboť to, co se nyní ze strany bank v tomto případě děje, je jen následkem hokus pokus opatření ze strany centrálních bank, jak vyřešit problémy v ekonomice masivním tištěním peněz.

V marketingu a obchodu se pohybuji v různých odvětvích přes 20 let, ale to, co se teď děje a ještě bude dít s našimi penězi, mě děsí. To, co platí v obchodě obecně, že tedy ten, kdo u mne jako obchodníka nejvíce nakupuje, má také nejlepší podmínky, zjevně v bankovnictví neplatí. Jistě jste si všimli, jak se v poslední době rozmohla móda věrnostních karet a programů. Kdo si chce udržet zákazníka a prodávat mu stále víc, aby u něj zákazník co nejvíce utratil, poskytuje mu za jeho nákupy benefity a odměny. Představte si, že by vám nějaký obchodník nabídl, že pokud u něj utratíte za rok více než 50 milionů, nejen, že vám za to nic zpět nevrátí, ale navíc budete platit vy jemu za to, že jste u něj utratili moc. Dává vám to celé smysl? Budete u takového obchodníka nakupovat?

Na tomto místě je potřeba říci, že tímto způsobem už všichni bohužel nakupujeme, aniž si to valná většina z nás uvědomujeme. Naše Česká národní banka i Evropské centrální banka, jejichž fungování si platíme ze svých daní, tedy z práce a času věnovanému vydělávání peněz, nás zahrnuje stále novým a novým přívalem z ničeho vytvořených peněz, díky kterým realizuje své měnové intervence a kvantitativní uvolňování. Pokud byste přesně nevěděli, o co jde, je to tištění nových peněz z ničeho. Na rozdíl od nás, ovčanů (to není překlep, to je nový termín politiků pro občany EU), stát může tisknout beztrestně peníze kdykoliv v jakémkoliv množství.

Čím více pracujeme, tím více vyděláváme. Čím více jsme odpovědní, tím méně utrácíme a tím více z vydělaných peněz šetříme, třeba na horší časy nebo na důchod. Čím více budeme mít našetřeno a budeme věřit bankám a jejich penzijním fondům (ty totiž zhodnocují naše peníze především ve státních dluhopisech), o to víc peněz nás to ve finále bude stát.

První krok k potrestání střadatelů už banky udělaly. Pro mě osobně, je to signál. Velmi silní signál k tomu abych přemýšlel, že hranice nemusí být do budoucna jen na 50 milionech, ale třeba na 50 tisících. A také k tomu, abych v bance měl peněz co možná nejméně. Já osobně to tak mám už dlouho a většinu peněz, které dávám stranou, mám mimo bankovní systém a dohled státu. A navíc je zlato teď tak levné…